1.1 History

The Province of Nueva Vizcaya, which was named after the people living in the coast of Mar de Vizcaine in Spain, was a part of the vast “Territorio de Missionares” of the Spanish- controlled government of Cagayan.  The territory covered the eastern half of Northern Luzon, from Nueva Ecija to Aparri, including the Batanes Islandsince of Nueva Vizcaya, which was named after the people living in the coast of Mar de Vizcaine in Spain, was a part of the vast “Territorio de Missionares” of the Spanish- controlled government of Cagayan.  The territory covered the eastern half of Northern Luzon, from Nueva Ecija to Aparri, including the Batanes Islands.

On May 24, 1839, Governor-General Luis Lardizabal, upon the advice of the Alcalde Mayor of Cagayan, issued an order making Nueva Vizcaya a separate politico-military province.  The King of Spain through a royal decree approved the order on April 10, 1841.  Governor Pedro Menchaca was the first appointed politico-military governor of the new province.  However, the Spanish sovereignty ceased upon the arrival of the Philippine revolutionary forces in Bayombong on August 1898.

1.2 Ethnic Origin Of The People

Our ancestors and the first inhabitants of Nueva Vizcaya includes: the Ayangans, Kalanguyas, Isinais, Gaddangs, Bugkalots and Iwaks. More than 25,000 years ago, they built a civilization based on agriculture and the main political unit, the Barangay.(Teich, 2019).

In 1839, Nueva Vizcaya was created as a province. Endowed with rich natural resources, particularly in agriculture, the province attracts numerous tribes from other regions in the country. The first wave of migrants, the Ilocanos, started to arrive from 1850s to 1930s.  The migrants from Cordilleras on the other hand started to arrive in the province in year 1950. Other migrants who form big portion of the population are the Ilocanos, Tagalogs, Pangasinenses, Kapampangans , Ifugaos and others.

1.3 Political Officials

Tables A-1, A-2 and A-3 show the chronology of elected and appointed officials for the positions of Congressman/Assemblyman/Representative, Governor and Vice Governor and their corresponding terms of office.

The lone Legislative District of Nueva Vizcaya is the representation of
the Province  of Nueva Vizcaya in the
Philipine House of Representatives. Nueva Vizcaya was first represented in the
Philippine Assembly in 1916, which included the present-day Quirino Province in
1972. From 1978 to 1984, it was part of the representation of Region II and since
1984, it has been represented on its own.

Table  A-1 Past and Incumbent Congressmen / Assemblymen/Representatives: 1916-Present

NamePeriod
WENCESLAO VALERA1916-1919
EVARISTO PANGANIBAN1919-1922
EULOGIO RODRIGUEZ1922-1925
ANTONIO G. ESCAMILLA1925-1928
MANUEL NIETO1928-1931
DOMINGO MADDELA1931-1934
SEVERINO PURUNGGANAN1934-1935
BERNARDO BUENAFE1935- 1938
GUILLERMO BONGOLAN1938- 1941
LEON CABARROGUIS1945 (Elected)
LEONARDO B. PEREZ1953-1965 (Elected)
BENJAMIN PEREZ1970 (Elected)
CARLOS M. PADILLA1978-1984(Elected Assemblyman Region Wide)
LEONARDO B. PEREZ1984-1986 (Elected)
CARLOS M. PADILLA1988-1992 (Elected)
LEONARDO B. PEREZ1992-1995 (Elected)
RODOLFO Q. AGBAYANI2004 – 2007 (Elected)
CARLOS M. PADILLA2007 – 2016 (Elected)
LUISA LLOREN CUARESMA2016 – Present (Elected)

Source:
Nueva Vizcaya Historical Society.

Nueva Vizcaya Beckons 2000 by
DANIEL/BAYLE/PADILLA/ROSARIO (Sangguniang Panlalawigan).

Table  A-2 Past and Incumbent Governors: 1917-Present

NamePeriod
TOMAS P. MADDELA, SR.November 1917-April 1918 (Acting)
LOPE K. SANTOSApril 1918-September 1920 (Appointed)
DOMINGO MADDELAOctober 1920-June 1922 (Appointed)
DOMINGO MADDELAJune 1922-June 1925 (Elected)
ALFONSO CASTAÑEDAJune 1925 –June 1928 (Elected)
JUAN A. MANZANOJune 1928 –June 1931(Elected)
LEON CABARROGUISJune 1931-June 1934 (Elected)
LEON CABARROGUISJune 1934-December 1937(Elected)
TOMAS P.MADDELA, SR.January 1938-December 1940 (Elected)
DEMETRIO QUIRINO, SR.January 1940-1945 (Elected)
MARTIN LOPEZ1945 -1946 (Appointed)
JOSE MADARANG 1946(Appointed)
JOSE MADARANG1947-1948(Elected)
MANOLO MADDELA1949-1951 (Appointed)
JOSE A. MADARANG1952-1955 (Elected)
JOSE G. ESPINO1955-1959(Elected)
JOSE G. ESPINO1960-1962 (Elected)
CORAZON M. ESPINO1962(Appointed)
PATRICIO G. DUMLAO, SR.January 1963 – 1976 (Elected)
BELEN F. CALDERON1976 (Appointed)
OSIAS D. CADIENTE1976-March 22, 1980 (Apoointed)
NATALIA F. DUMLAOMarch 23,1980- April 2,1986 (Elected)
RUTH R. PADILLADecember 1987-February 2, 1988 (Appointed)
PATRICIO G. DUMLAOFebruary 3,1988-June 30,1992 (Elected)
PATRICIO G. DUMLAOJuly 1,1992-August 31,1992
RODOLFO Q. AGBAYANI1992-2004 (Elected)
LUISA LLOREN CUARESMA2004-2013 (Elected)
RUTH R. PADILLA2013-2016 (Elected)
CARLOS M. PADILLA2016-Present (Elected)

Source: Nueva Vizcaya Historical Society.

Nueva Vizcaya Beckons 2000 by DANIEL/BAYLE/PADILLA/ROSARIO (Sangguniang Panlalawigan).

Table  A-3 Past and Incumbent Vice Governors: 1986-Present

NamePeriod
CASTILLO B. TIDANG, SR.
GUILLERMO ABAN
LUIS BERNABE
GLORIA EUROPA
RUTH R. PADILLAApril 1986-Nov 1987
MANUEL AQUINODec 1987-Feb 1988
ALEJANDRO SILAPANFeb 1988-June 1992
RODOLFO Q. AGBAYANIJuly 1992-August 1992
ROGELIO P. CORPUZAugust 1992-June 1995
NATALIA F. DUMLAOJuly 1995-June 1998
LUISA LLOREN CUARESMAJuly 1998-June 2004
JOSE V. GAMBITOJuly 2004-June 2013
EPIFANIO LD. GALIMAJuly 2013-June 2019
HON. JOSE D. TOMAS, SR.July 2019-Present

Source: Nueva Vizcaya Historical Society.

Nueva Vizcaya Beckons 2000 by DANIEL/BAYLE/PADILLA/ROSARIO (Sangguniang Panlalawigan).

ARTA

Covid19 Updates

MONITORING UPDATE | November 22, 2020

0
Confirmed
0
Recovered
0
New
0
Deaths
0
Active